שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

חומרים

מה משותף לקורנפלקס ודשן?

אורי ששון כהן, מהנדס תהליכים ראשי ברותם אמפרט נגב

כבר 30 שנה שאורי ששון-כהן עובד ברותם אמפרט נגב. בשלושה עשורים הוא הספיק לעבור בין המפעלים השונים ולהכיר את תהליכי הייצור, מתחילתם ועד קבלת המוצר הסופי. המפגש עמו מספק הזדמנות ייחודית ללמוד על אודות הזרחן ושימושיו מזווית שונה, אישית יותר.

בשנתיים האחרונות, התחלתי, ביחד עם כל הצוות שלי, לקחת חלק בפעילות התנדבותית-חינוכית. הגענו לבתי ספר בירוחם ובדימונה, והעברנו הרצאות לתלמידים – הסברנו להם על זרחן ומה עושים כאן ברותם. הרצנו בעיקר בתיכונים, אבל לדעתי אפשר וצריך להגיע גם לבתי ספר יסודיים.

אחת המטרות שלי במפגשים עם תלמידים היא לנסות לחשוף בפניהם את עולם הכימיה, ולשם כך ערכנו בפניהם ניסוי קצר, מעין הצגת תכלית ללימודי הכימיה, שנזנחו בעשורים האחרונים. אני, בתור תלמיד, אהבתי כימיה, בזכות המורה שלי, שהצליחה בדרכה להביא אותנו לאהוב את המקצוע, ואני מקווה שהביקורים שלנו בבתי ספר מצליחים לגרות תלמידים לבוא וללמוד את הנושא בצורה מורחבת.

אחד הנושאים שאני מדבר עליהם בהרחבה, מול תלמידים ובכלל, הוא חשיבות הזרחן שאנו מפיקים ומעבדים כאן ברותם, בתקווה שנוכל להוביל שינוי ולהעמיק את הידע בנושא. הייתי שמח אילו ניתן היה להרחיב את הפעילות החינוכית בתחום, כדי שיותר ייחשפו לחשיבות הזרחן.

לזרחן חשיבות לקיום של כולנו

הרבה חוששים משתי המילים האלו, זרחן ודישון, אבל לזרחן חשיבות לקיום של כולנו. כולם יודעים שהגוף צריך לספוג ברזל וסידן, אבל מה לגבי זרחן? הגוף שלנו צורך סוכרים שמכילים את הזרחן ובלעדיו, תהליך בניית העצמות לא יכול להתרחש. בנוסף, הוא משפיע על הייצור של ויטמין D ומסייע להובלת הסידן בגוף. יש לו תפקיד חשוב בהובלת האנרגיה ומחסור בו משפיע לרעה על מבנה הגוף, התיאבון, קצב הגידול ואף על הפוריות.

הזרחן חשוב לא רק לבני האדם. צמחים זקוקים לשלושה יסודות חשובים: זרחן, חנקן ואשלג. ללא היסודות האלו, הצמח לא יוכל לבצע פוטוסינתזה, ולכן גם לא יצמח כמו שצריך, בדיוק כפי שמתרחש בגוף האדם. ללא דישון וזרחן, לא ניתן לקבל את התוצרת החקלאית בצורה הטובה ביותר, ובכמות שתספיק לצרכים של אוכלוסיית העולם. הצמח חייב לקבל זרחן, שאבד מהאדמה, ואנחנו מספקים לו את ההכרח הזה באמצעות דישון, וכך הזרחן מגיע גם לאדם.

אשמח לראות את המודעות לזרחן ולחשיבותו מתרחבת ומגיעה לכל שכבות האוכלוסייה. הרי הזרחן חיוני עבורנו, ונמצא במוצרים רבים שאנחנו צורכים. אפילו בקורנפלקס, למשל, קושרים את הויטמינים ומספקים אותם על ידי תוספת זרחן, וכך גם בחומרי תפיחה, במוצרי שוקולד ובתעשיית הגבינות.

ברור לי שהדרך היחידה להגברת המודעות לחיוניות הזרחן בחיינו היא באמצעות החינוך. התפקיד שלנו כאנשי מקצוע, בין היתר, הוא למצוא דרכים לצמצום הפער הזה, בין התפישה של זרחן בקרב רבים ובין החשיבות שלו לחיים של כולנו. הביקורים שלנו בבתי הספר עונים בדיוק לצורך הזה, ומותירים בי תחושה אופטימית – אני רואה את התלמידים מקשיבים ומתעניינים, ומבין שיכול לצמוח כאן דור חדש ומודע יותר, שיידע ויכיר את החומרים שחשובים לקיום של כולנו.

הגיבו כאן

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים